.: Fotogalerie a články:
Všechny zde použité fotografie, texty, nákresy a grafické práce jsou originálními autorskými díly a podléhají autorskému zákonu. Jejich používání, kopírování a další šíření bez výslovného souhlasu autora je zakázáno.

© Pavel Kutina, 1999 - 2024

Webdesign:
© AAweb.cz, 2005 - 2024

Počet návštěv:

373055
 
Pavel Kutina - fotografie
Lee Varis: Pleť a fotografie
Naučte se dobře nasvítit, fotografovat, upravit a retušovat pleť.

Lee Varis: Pleť a fotografie Když se mi dostala do rukou tato kniha, zběžně jsem ji prolistoval, na první pohled na mne zapůsobila jako typická současná publikace o digitální fotografii - obsáhlý úvod a několik předmluv (obvykle prostor dostávaji všichni spolupracovníci, a to včetně uklízeček a autorova psa). Následně člověk při zběžném prolistování získává pocit, že největším přínosem pro fotografii je zakoupení licence Photoshopu.

Poté, co jsem se poctivě prokousal úvody a předmluvami, prolétl jsem první kapitolou (Přece každý ví, jak nastavit fotoaparát, nebo ne? Asi ano, ale rád jsem se k té kapitole později vrátil.) a začetl se do druhé. Autor se v ní noří do popisu správy barev; přestože se v textu dá nalézt několik zjednodušení, podařilo se mu upoutat mou pozornost natolik, že jsem se (rád) zabral i do dalších kapitol - a v duchu jsem se mu omluvil za ono prvotní zaškatulkování. Autor v knize postupuje systematicky od okamžiku, který předchází stisknutí spouště, až po přípravu souborů pro tisk, přičemž řeší problémy barevné kalibrace celého procesu, správné barvy pleti, retuše vad pleti a vrásek i používání nejrůznějších efektů.

Postupy a "fígly" uvedené v knize, jsou často použitelné univerzálně, bez přímé vazby na fotografii lidské pleti (přestože tam je samozřejmě stěžejní část knihy upřena), čímž ovšem netvrdím, že například návod na výrobu známých "voskových figurín" v knize nenajdete. I ten tam najdete, ale spíše jen pro úplnost a autor se od tohoto způsobu úprav viditelně distancuje.

Celá kniha je navíc psána poměrně volným a stravitelným stylem, takže se navzdory "odbornějšímu" tématu i dobře čte, v textu nechybí ani mnohé příklady z praxe či "humorné historky z natáčení" pro odlehčení.

Co se líbilo

Jako velký klad hodnotím, že je ke knize přiložen CD-ROM se vzorovými příklady, takže můžete pro pochopení vysvětlovaných postupů pracovat současně s autorem a experimentovat s dosaženými výsledky. Celá kniha je ostatně vedana tak, aby bylo vidět dílčí postupy, a čtenář mohl snadněji sledovat, jak a proč byl který úkon s fotografií proveden.

Co se nelíbilo

Autor se možná až příliš často snaží ukázat, jak ze "slabší" či technicky horší fotografie získat přijatelné dilo. Nejsem fotografickým puristou a uznávám, že k některým odvětvím fotografie místy až nerealistický postprocesing v dnešní době patří, ovšem raději se přikláním k možnosti vytvářet fotografie ve fotoaparátu, jen s nejnutnějším minimem nezbytných pozdějších úprav... Každopádně autor i zde velmi kvalitně ukazuje cestu, jak se dobrat kýženého výsledku, a to i v případě, že se "na place" tu a tam něco nezadaří.

Závěr

Pokud uvažujete o fotografování portrétů jako o hlavním poli působnosti vaší tvorby, nejste přitom excelentními znalci Photoshopu a zkušenosti zatím spíše sbíráte, pak je tato kniha právě pro vás a neměla by chybět ve vaší knihovně. Ti ostatní, co to nemyslí s fotografování lidí zase tak moc vážně a těžiště své tvorby mají jinde, by se i tak mohli v mnoha zpracovatelských postupech nechat inspirovat. Navzdory určité skepsi, se kterou jsem ke čtení knihy přistupoval, musím doporučit alespoň její prolistování každému, kdo své fotografie finalizuje v Photoshopu.

Ačkoli opravdu nejsem typickým portrétistou, v případě této publikace zvedám palec nahoru.

Náhledy jednotlivých kapitol najdete na stránkách vydavatelství Zoner Press.

Pleť a fotografie - naučte se dobře nasvítit, fotografovat, upravit a retušovat pleť
Autor: Lee Varis
Vydavatel: Zoner Press 2007
Přibližná cena: 550,- Kč
Rozsah: 416 stran
ISBN: 978-80-86815-84-8
Článek vznikl pro server Paladix.cz, kde byl publikován 19.9.2008.
 Pro přibližnou kalibarci jasu a kontrastu Vašeho monitoru