.: Fotogalerie a články:
Všechny zde použité fotografie, texty, nákresy a grafické práce jsou originálními autorskými díly a podléhají autorskému zákonu. Jejich používání, kopírování a další šíření bez výslovného souhlasu autora je zakázáno.

© Pavel Kutina, 1999 - 2024

Webdesign:
© AAweb.cz, 2005 - 2024

Počet návštěv:

398473
 
Pavel Kutina - fotografie
Battery pack pro Canon EOS 40D
aneb Jako vejce vejci

Na trhu se v současné době objevuje mnoho různého neznačkového příslušenství. Je mezi ním a originálem nějaký zásadní rozdíl? Já se zaměřil na gripy pro Canon EOS 40D a podrobil je srovnání.

 Jako vejce vejci: 1 Už dřív jsem se zamýšlel nad tím, jestli pro Canon EOS 40D koupit grip originální, v mém případě tedy Canon BG-E2N (s cenou mírně nad 4000 Kč), nebo se podívat po nějakém neoriginálním, s cenou zhruba poloviční. Zkrátím to - vyhrál ten neoriginální, ale hlavně proto, že do gripu hodlám vestavět další zásuvku pro kabelovou spoušť (pro 2.5 mm stero jack, měl jsem to tak udělané už u předchozího Canonu), a kdybych čirou náhodou někde něco "nezvládnul", tak ztráta dvou tisíc bolí o trochu méně, než ztráta čtyř...

 Jako vejce vejci: 2 Volba nakonec padla na grip MeiKe MK-40D, který nebyl na fotografiích prodejce k rozeznání od originálu. Po instalaci na tělo fotoaparátu jsem začal zjišťovat, co že je na něm jinak a v čem že je rozdíl té poloviční ceny. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si od kolegy vypůjčil grip Canon (tímto Jakubovi ještě jednou děkuji) a udělal toto malé porovnání.

 Jako vejce vejci: 3 Grip MeiKe má o něco měkčí pogumování a je použit jiný materiál s větší adhezí, který víc "drhne" v ruce. Totéž je na ovládacím kolečku - opět je MeiKe z jiné gumy, navíc oproti kolečku Canon jde lehčeji (tomu ale dávám přednost, u přechozího gripu jsem na tomto ovládacím prvku také mírně ohlazoval aretaci) a je o něco hůře opracované - mezi gumovými zoubky kolečka jsou viditelné mírné otřepy gumy.

 Jako vejce vejci: 4 U gripu MeiKe je víc vystouplé tlačítko spouště (cca o 0.7 mm) a i jeho chod je o něco lehčí, než u spouště na těle 40D i na gripu Canon. Další dvě přidaná tlačítka má ale stejně nepohodlná, jako originál - nemají jasně definované dorazy a při stisku necvaknou, tady bych kritizoval oba výrobce rovným dílem.

Asi největší rozdíl je v utěsnění dvířek baterie - u MeiKe je použito slabší těsnění a mezi dvířky a tělem gripu je patrná vůle (cca 0.5 mm) a tedy je tam to těsnění spíš na ozdobu. Dá se to samozřejmě vyřešit jeho odlepením, podlepením a instalací zpět, ale je to asi ta "nejhorší" závada tohoto gripu.

 Jako vejce vejci: 5  Jako vejce vejci: 6 Po bližším ohledání (doma to trochu připomínalo soutěž typu "najdi deset rozdílů") se našly i další drobnosti - jako nejmarkantnější bych uvedl rozdílný tvar dvířek baterií, kdy Canon má tato dvířka plochá, na MeiKe jsou na krajích zesílená místa, zřejmě kvůli lepšímu úchopu (to je dobře vidět i na fotografiích), ale při držení v ruce neshledávám tento detail nijak významný. Další rozdíly je ve tvaru levé části gripu (opět viz fotografie), zde jsou odlišnosti dané nejspíše jen designem či technologií výroby, pro držení fotoaparátu to opět nehraje roli. Docela mne ale pobavil i naprosto stejný potisk na vrchní straně gripu (včetně homologačních značek či co to vlastně je), další "podstatný" rozdíl v mechanice najdeme na spodní části: Na destičce, o kterou se má opírat stativový adaptér, je u Canonu sériové číslo. U MeiKe je tvar destičky naprosto shodný - až na to, že to sériové číslo tam chybí. Místo tam na něj ovšem vynechané je...

 Jako vejce vejci: 7 Nedalo mi to a grip jsem částečně rozebral (tedy jen ten MeiKe, k rozebrání toho zapůjčeného Canonu jsem neměl od majitele povolení). Bohužel mi z této fáze chybí fotodokumentace, dílnu mám totiž rozměrově vhodnou na jemnou práci, ale už ne na fotografování a jednoduše se tam nevejdu - musíte tedy vystačit se slovním popisem.

Tělo gripu se skládá ze silného plastového obalu (dvě poloviny, v exponovaných místech i 5 mm silné, plus nejaké další díly, jako je například ta "věž", co se zasunuje místo akumulátoru do těla fotoaparátu), který je navlečen a přišroubován na výliscích z plechu (cca 1.2 mm ohýbaných plechů).  Jako vejce vejci: 8 Ty jsou vzájemně spojeny kovovými distančními sloupky a sešroubováním - podobnou konstrukci jsem viděl u originálního gripu pro 10D. Deska s elektronikou je schovaná hlouběji, než kam se mi chělo grip rozebírat, ale zhruba čtvrtinu jsem jí různými otvory viděl: osazení SMD, ploché kabely s konektory, čistá práce - prostě nic, co by mne mělo přesvědčit o tom, že by to Canon mohl udělat nějak výrazně jinak. Víc asi ke "vnitřnostem" napsat nemohu, prostě standardní sériová výroba tak, jak je k vidění u jakékoli jiné elektroniky.

Mám-li hledat další "hnidy", tak gripy se liší i váhou: Canon 323.6g, MeiKe 329.7g, ale to už je opravdu všechno.

Takže jaký je závěr?

Jsou mezi nimi nějaké rozdíly?
Ano.

A stojí ty rozdíly za řeč?
Ne.

Nějaké drobnosti by se našly (především to nedoléhající těsnění u krytu baterií), ale za poloviční cenu oproti originálu jsem celkem snadno ochotný je ignorovat...

Pokud má někdo z čtenářů nějakou jinou zkušenost, může se o ní podělit s ostatními v diskusi pod článkem. Přiznám se, že mě samotného by názory dalších uživatelů docela zajímaly, protože především dlouhodobou spolehlivost v nějakém náročnějším nasazení jsem zatím neměl možnost otestovat.


Dodatek pro rýpaly: Ne, opravdu to není zaplacená recenze, události se skutečně seběhly tak, jak je popisuji. Koupil jsem si tento grip pro svou osobní potřebu a po prozkoumání (bez jakéhokoli ovlivňování prodejcem) jej hodnotím jako zcela srovnatelný s originálním.
Článek vznikl pro server Paladix.cz, kde byl publikován 20.10.2008.
 Pro přibližnou kalibarci jasu a kontrastu Vašeho monitoru