.: Fotogalerie a články:
Všechny zde použité fotografie, texty, nákresy a grafické práce jsou originálními autorskými díly a podléhají autorskému zákonu. Jejich používání, kopírování a další šíření bez výslovného souhlasu autora je zakázáno.

© Pavel Kutina, 1999 - 2024

Webdesign:
© AAweb.cz, 2005 - 2024

Počet návštěv:

383967
 
Pavel Kutina - fotografie
Jak se fotí pralesní liga?
Ačkoli by se to z titulku možná nezdálo, řeč nebude o wildlife (i když divoká zvěř se tam někdy také najde), ale o fotbale. A co že to má společného s pralesem?
 

 Jak se fotí pralesní liga?: 1 Mnozí z nás žijí (nebo se alespoň někdy pohybují) ve vesnicích či městečkách, ve kterých často patří k místnímu kulturnímu životu to, že se tam čas od času hraje fotbal na úrovni některých nižších soutěží či okresních přeborů. Místní mužstvo sice neuvidíte v přímém přenosu v televizi, kterak hraje s FC Liverpool, ale při troše námahy zjistíte, že pro pořádání fotbalového utkání není zapotřebí vidina nejvyšších soutěží, celosvětový zájem televizních stanic a milionové prémie za vyhraný (či naopak správně prohraný) zápas. Stačí trocha nadšení, smysl pro fair play a chuť pobavit sebe i těch pár diváků.

 Jak se fotí pralesní liga?: 2 V zápase samotném se dočkáte situací, které z televize neznáte: Ať už to jsou různé drobné organizační zádrhely, místy až groteskní situace z bitvy v poli, nebo naopak třeba variace na mediálně známý "gól z půlky". Připravte se ale na to, že ačkoli koukáte na okresní přebor a věkový průměr hráčů je oproti extralize o něco vyšší, hraje se s maximálním nasazením, obětavostí i chutí zvítězit a hráči do hry skutečně vkládají celé srdce. Co naopak asi často neuvidíte, jsou "zranění", kdy dobrou polovinu hrací doby leží alespoň jeden hráč z každého mužstva na trávníku a hlasitě při tom sténá. Pokud máte rádi bubny, trumpety, dýmovnice, dělbuchy a bitky s fanoušky soupeře za asistence obrněné policie, na své si asi také nepřijdete.

 Jak se fotí pralesní liga?: 3 Pokud se na nějaký podobný zápas vypravíte s nějakým profesionálněji vyhlížejícím fotoaparátem, připravte se na to, že tam pravděpodobně způsobíte menší rozruch a určitě se dočkáte dotazu, ve kterých novinách že budou ty fotografie vlastně otištěny. Můžete ale potkat i určitý respekt a zájem, takže je dobré se psychicky připravit i na to, že tam budete za hlavní hvězdu zápasu, ačkoli vy do hry zasáhnete jen minimálně :) Jako poděkování je dobré zaslat nastoupeným mužstvům alespoň link na vaši fotogalerii s fotografiemi ze zápasu. I když se vám to tak důležité nezdá, hráči to ocení a třeba na vás budou příště i "hodnější" a budou více uvědoměle pózovat :)

 Jak se fotí pralesní liga?: 4 No a jak že se to tedy fotí? Jako každý akční sport - rychle. Potěší rychlé tělo s co největším bufferem, rychlou spouští a co nejrychlejší kartou (ovšem kupovat si jen kvůli tomu Canon EOS 1D Mark III by se mi zdálo -mírně řečeno- neuvážené), díky menšímu rozměru hřišť, a také díky tomu, že zde můžete bez problémů fotografovat prakticky "od lajny", si vystačíte s běžnějšími objektivy, než na "dospělém" zápase. Já používám dnes už letitý Canon 10D s objektivem 70-200/4L a je to "tak akorát", přítelkyně má Canon 300D a 28-105/3.5-4.5 a občas se nevejde do bufferu, stejně tak mi někdy závidí dlouhý konec objektivu a já jí naopak ten široký. Na výměnu objektivu za hry zapomeňte. Zákon "o svinstvu v přírodě" jasně říká (a praxe to jen potvrzuje), že kdykoli oddálíte fotoaparát od oka, abyste vyměnili objektiv, proběhne v tu chvíli bez vaší pozornosti právě ta nejzajímavější akce celého utkání...

 Jak se fotí pralesní liga?: 5 Na závěr bych měl asi ještě vysvětlit tu "pralesní ligu" z titulku. Toto mírně nadsazené označení vzniklo, když kolegové z Paladixu viděli fotografie loňské soutěže z jedné jihočeské vesničky, kde je fotbalové hřiště poměrně značně "utopené" uprostřed okolních lesů. Na většině fotografií je proto v záběru téměř doknale neutrální pozadí, tvořené souvislým a celkem hustým (pra)lesem. K dokonalé iluzi tedy chybí jen nějaký medvěd, napjatě pozorující zápas. Jak se fotí pralesní liga?: 6

P.S.: U každé hry, kterou jdete fotit, je dobré se předem seznámit s pravidly (pokud jim právě neholdujete), abyste si například na fotbale neřekli něco jako autor tohoto článku: "To musím přefotit, až se zase otočí strany, na to bude čas ve třetí třetině." Hmmmmm. A mimochodem: takové naražení na hrazení se tam také nepíská, o hře vysokou holí či posunutí branky ani nemluvě.
 

Článek vznikl pro server Paladix.cz, kde byl publikován 5.6.2008.
 Pro přibližnou kalibarci jasu a kontrastu Vašeho monitoru