.: Fotogalerie a články:
Všechny zde použité fotografie, texty, nákresy a grafické práce jsou originálními autorskými díly a podléhají autorskému zákonu. Jejich používání, kopírování a další šíření bez výslovného souhlasu autora je zakázáno.

© Pavel Kutina, 1999 - 2024

Webdesign:
© AAweb.cz, 2005 - 2024

Počet návštěv:

383752
 
Pavel Kutina - fotografie
Welta Weltur
Měchová sklopka na střední formát ...aneb popis jednoho zápasu, řekl by klasik.

Postup prací z mého "stavebního deníku":


 Welta Weltur: 1

13.01.2005, 01:06
Tak mám novou (a ještě krásnější) hračku. Zjistil jsem, že digitál je sice super, dokonalý, rychlý, barevný a dá se s ním udělat spousta fotek za poměrně krátký čas, jenomže mi na těch fotkách něco chybí. Možná jsem divnej, ale jsou pro moje oči asi až moc dobré (tedy technicky, s kvalitou záběrů bych se zase až tak moc nepyšnil :). Začal jsem tedy pošilhavat po něčem na film. A protože mi 10D poskytuje zhruba to samé, co kinofilm (no flame, please), koukal jsem spíš po něčem, co je sice na film, ale na nějaký větší formát, pro dobrou dostupnost materiálu ideálně na svitek.

A potkal jsem. Moje nová mašinka se jmenuje Welta Weltur, je to sklopka z konce třicátých let, se spřaženým dálkoměrem a objektivem Zeiss Tessar 2.8/75 v závěrce Compur Rapid.

Je tam pár zádrhelů a její rekonstrukce bude asi ještě chvilku trvat - zlobí převod spouště z těla na objektiv (ale spoušť na objektivu a drátěná spoušť fungují) a hlavně má na jednom místě protržený měch. Každopádně závěrka vypadá, že funguje jak má, objektiv je čisťounkej (a bez antireflexních vrstev :), v čočkách jsou zalité maličké bublinky - prostě radost pohledět.

Takže teď bude následovat čištění, prozatímní vylepení měchu (možná, jestli seženu vhodný materiál, dostane měch nový), rozhýbání toho náhonu spouště (chybí tam jedna plechová pacička, bude radost ji vyrábět) a pak už můžu vesele fotit na 6x4.5 a 6x6, umí to oba formáty.


15.01.2005, 13:10

Měch se vylepit nepodařilo, bude zapotřebí poskládát nový, jsem zvědavý, jak to nakonec dopadne. Navíc aniž bych ji k tomu nějak nutil, tak se mi práve rozsypala clona. Jak k tomu došlo? Hrál jsem si s mašinkou, trochu jí procvakával - a najednou koukám, že díra ve cloně už není kulatá - tři lamely "zabloudily" a vyběhly z vedení. A to jsem si myslel, ze do závěrky opravdu nebudu muset, časy zhruba seděly, clona clonila. Teď jsem zvědavej, co s tím vyvedu... Složit clonu je celkem sranda, jde jen o to, PROČ vyběhly z vedení. Doufám, že tam nedošlo k nějaké destrukci, to už by se mi asi moc nelíbilo :(


16.01.2005, 12:41

Clona je sesazená, všechno zřejmě funguje (tedy až na samospoušť, ta jede cca 0.5 vteřiny, ale TAK hluboko se mi do Compurky opravdu nechce, takže to raději oželím), ale přišel jsem na zvláštnost - třeba mi někdo potvrdí, že je to normálni:
Pokud natáhnu závěrku a pak přecloním, clona jde ztuha a má snahu vyskočit. Pokud ale nejdřív zacloním, a teprve potom natáhnu závěrku, jde všechno lehce a hladce a clona nemá snahu zlobit. Předpokládám, že natahování závěrky až naposled je tedy asi normální - ale ne že bych byl z mechanické konstrukce schopen pochopit, proč tomu tak je...

Perlička na závěr - když jsem objektiv se závěrkou rozpůlil na závěrku a clonu, nenapadlo mě nic lepšího, než část se závěrkou obrátit vzhůru nohama. Krve by se ve mne nedořezal, když jsem slyšel, jak z ní postupně vypadly všechny lamely :) Naskládat je tam zpátky bylo vcelku zábavné, nicméně korunováno úspěchem :)

Podařilo se mi i demontovat původní poškozený měch (s citem, ne nůžkama :) včetně obou rámečků, takže už mi fakt zbýva "jen" udělat podle starého střih na nový a poskládat to.


Jak skládat měch?

Základní odkaz je třeba tady, vlastně je to velice jednoduché, ovšem tento popis se týká spíš velkého formátu a pro moje rozměry to bude nutné trochu upravit. To podlepování jednotlivých žeber není u takhle malých měchů ani nutné, ani žádoucí - u sklopky je tam málo místa, takže je zapotřebí co nejtenší řešení. Bude to chtít hromadu trpělivosti, navíc já ho budu skladat otevřený, tedy to slepení do "roury" budu delat až po finálním naskládání a srovnání, jinak bych se tam nevešel rukama.


31.01.2005, 12:07

Další zpráva z bojiště: Mašinka už má nový měch, po experimentování s materiálem jsem ho nakonec poskládal z vláknitého černého kartonu (fotokarton, prodává se jako podklad pro fotky pro prezentace), kupodivu drží, nemá snahu se trhat, nechlupatí. Stejně ho ješte naimpregnuju, kolega mi doporučil nějakou impregnaci, původně určenou pro turistické mapy. Vyzkoušel jsem to na části kartonu a vypadá to použitelně.

Jinak rozebrat foťák byla celkem legrace, ale složit ho byla práce pro vraha - naprosto nechápu, jak tohle někdo mohl dělat sériově, místy jsou na to potreba tři až čtyři ruce, ale místo s bídou na dva prsty...

Ješte mi zbývá dodělat insert na 6x4.5 (úplně chybí, zatím to umí jen 6x6, čtvercový formát ale nemám rád) a můžu vyrazit do ulic na první testovací film. Už se nemůžu dočkat, asi to bude - opět - můj oblíbený Karlův most a přilehlé okolí, pravděpodobně v noci z pátku na sobotu, tak kolem čtvrté ráno.


6.02.2005, 02:39

Tak jsem byl konečně fotit s novou starou mašinkou. Mám několik nových poznatků:

  • je dobré po každém odexponováni taky přetočit film (dvojexpozice ale vypadají kreativně),
  • irisovou clonu v objektivu je dobré čistit opravdu pořadně (v mínus deseti se zbytky starého bordelu kously a clona se opět rozsypala, takže měla nepravidelně oválný otvor),
  • skrz ten mrňavej hledáček není skoro nic vidět, zvlášť, když si ho zadýchám,
  • ve Fomě jsou zřejmě pitomci, kteří si myslí, že světlešedé číslo, vytištěné na černém podkladovém papíře svitkového filmu, může být skrz červené sklíčko vidět. Je, ale pouze při plném světle, a to v noci na ulici většinou nemám. Kodak je vidět i v šeru (černý text na jasně oranžovém podkladu).

Poznatky z prvního zkaženého filmu byly pro mne tedy mimořadně poučné. Při přípravě na další noc a další film jsem tedy rozebral clonu, důkladně vyčistil lamely a jejich uložení (skládání nepřeju ani nejhoršímu nepříteli), totéž i s lamelami závěrky, následně úspešně proběhla zkouška celého složení v mrazáku při -15 stupních, dokonce jsem pak zatřel oprýskaná místa na hránach čoček - dělalo to dost reflexů, viditelných i pouhým okem, teď už je to znatelně lepší.

A ted přichází ta perlička ze všech nejperličkovatější:

Při montáži objektivu zpatky do uložení a při dotahovaní ploché matice, které jej drží na konci měchu, mi ujela ruka a JÁ DEBIL JSEM SI ROZTRHNUL TEN NOVĚ UDĚLANEJ MĚCH!!! To by se z toho jeden... Čtrnáct dnů práce v háji. Milé, že?


11.02.2005, 23:36

Sláva, měch šel opravit, bohužel estetika tím trochu utrpěla, ale přežiju to, už jen proto, že na výrobu nového opravdu nemám náladu.

Ještě jedna drobnost - rozebral jsem clonu, vysypal z ní lamely a pečlivě je dosucha očistil izopropylem. Po složení všechno chodilo lehce, hladce a skoro samo. ALE: Po nadýchnutí nebo jakémkoli mírném orosení či kondenzaci vody se lamely okamžitě slepily, zakously a měly opět snahu vyskocit z vedení... Takže by to chtelo namazat - ale čím, aby to ani v mrazech netuhlo? Snad jediné, co mne napadá, je práškový grafit, ale to se mi v blízkosti čoček, které by asi neměly být znečišťované, moc nelíbí...


 
Fotoaparát je tedy konečně kompletní a provozuschopný. Fotografie z testovacího filmu vypadají dobře, teď už tedy nezbývá, než najít vhodné téma a příležitost k jeho vyzkoušení ve skutečném provozu.

 

 Pro přibližnou kalibarci jasu a kontrastu Vašeho monitoru