.: Fotogalerie a články:
Všechny zde použité fotografie, texty, nákresy a grafické práce jsou originálními autorskými díly a podléhají autorskému zákonu. Jejich používání, kopírování a další šíření bez výslovného souhlasu autora je zakázáno.

© Pavel Kutina, 1999 - 2024

Webdesign:
© AAweb.cz, 2005 - 2024

Počet návštěv:

361843
 
Pavel Kutina - fotografie
Optický oddělovač pro starší blesky

Potřebujete ke svému fotoaparátu připojit starší blesk a bojíte se, že by to fotoaparátu neudělalo příliš dobře, protože blesk má na synchrokonektoru příliš vysoké napětí? Nevyhovuje vám bezdrátový optický synchronizátor? Pak tu pro vás mám jedno malé, jednoduché a provozem ověřené zapojení optického oddělovače.

K oddělení obvodů blesku a fotoaparátu je využit optotriak MOC3021. Optotriak je součástka, kde po přivedení proudu na LED uvniř pouzdra dojde k osvícení struktury fototriaku a tento sepne. Fototriak a LED nejsou nijak elektricky propojeny, nedochází tedy ke vzájemnému negativnímu ovlivnění strany spínající a spínané. Izolační pevnost (tedy maximální napětí mezi oběma odizolovanymi stranami, kdy se dá ještě hovořit o tom, že jsou vzájemně odizolované) je i u běžně dostupných typů v řádech kilovoltů (u tohoto typu je to 3750V) a je tedy pro aplikaci ve fotoblesku, kde se vyskytuje napětí řádu stovek voltů, více než dostatečná.

Zapojení podle uvedeného schématu má možná pro někoho nevýhodu v tom, že obsahuje vlastní baterii. Zařízení má ale mizivou spotřebu, protože obvodem prochází proud pouze v okamžiku expozice, a proto použijete-li kvalitní lithovou baterii, pak vás nebude obtěžovat myšlenka na její výměnu mnoho let - dříve než k jejímu vybití byť i častým používáním pravděpodobně dojde ke ztrátě její kapacity věkem.

 Flash sync

Popis zapojení:

Konektor, označený jako PC-SYNC je na straně fotoaparátu (tedy klasický kulatý synchrokonektor, nebo, pokud ho váš fotoaparát nemá, kostička se středovým kontaktem), konektor na druhé straně, označený jako FLASH SYNC je ten, do kterého připojíte synchrokabel od blesku.

Po sepnutí kontaktů na straně fotoaparátu po stisku spouště dojde (pouze po dobu nabíjení kondenzátoru 100n) k uzavření okruhu z baterie přes interní LED optotriaku a ochranný odpor. Na okamžik se tak sepne fototriak a přes kondenzátor 100n/400V dojde k odpálení blesku.

Odpory 1M, připojené paralelně k oběma kondenzátorům, mají pouze za úkol vybití kondenzátorů v obou větvích v době, kdy není spínací okruh uzavřen.

Při konstrukci je vhodné si uvědomit, že pracujeme s poměrně vysokým napětím a tomu přizpůsobit obrazec plošného spoje na straně blesku, spoje by tedy neměly vést v přílišné blizkosti spínacho obvodu. Navzdory malému počtu součástek bych zde opravdu nedoporučoval montáž typu "vrabčí hnízdo" - jde přece jen o bezpečnost vašeho fotoaparátu. (Svůj plošný spoj neuváním, až na optotriak jsem použil součástkovou základnu "ze dna šuplíku", tedy pokud nemáte obdobně zásobený šuplík, byl by vám pravděpodobně k ničemu.)

Pro větší provozní napětí, než je cca 400V, je nutné změnit typ optotriaku - zde uvedený MOC3021 má maximální spínané napětí 400V, pro vyšší napětí by měl vyhovět například MOC3062 (Umax = 600V).

Další věcí je výběr vhodného kondenzátoru na straně blesku podle konkrétního zábleskového zařízení a napětí na jeho synchrokonektoru. S rostoucím provozním napětím však narůstají i rozměry kondenzátoru, takže chceme-li použít kondenzátor pro napětí 630V, který bude stačit pro naprostou většinu zábleskových zařízení, pak se musíme smířit s tím, že tato součástka zabere objem (dle výrobce, typu atd.) zhruba 25mm x 15mm x 10mm, ovšem pro napětí 400V zabírá objem zhruba poloviční.

Hodnota žádné ze součástek není při použití tohoto optotriaku kritická, pokud se do zde nastíněných hodnot trefíte s alespoň 50% přesností, nemělo by to mít na funkčnost nijak zásadní vliv.

Já uvedené zařízení používám již několik let k naprosté spokojenosti ve spojení s bleskovu sadou Metz 401/402 (jeden řídící blesk a několik extenzí, v mém případě někdy i pět) a s fotoaparáty Canon 10D a Canon T90. Pokud si zvyknete, že se při práci pod nohami motá kabel mezi fotoaparátem a blesky, pak toto jednoduché zařízení bez problémů vyhoví. V opačném případě pak doporučuji porozhlédnout se po rádiovém odpalovači, ovšem za zcela jinou cenu - náklady na zde uvedené zařízení se ani při použití nových součástek nevyšplhají přes 100Kč. A to se vyplatí :)

Článek vznikl pro server Paladix.cz, kde byl publikován 5.11.2007.
 Pro přibližnou kalibarci jasu a kontrastu Vašeho monitoru